Reklam Alanı
Sniffing Nedir
Nedir? 1

Sniffing Nedir?

Sniffing Nedir?

Veri yolu kesmek anlamında kullanılan Sniffing, internetteki paketleri okuyarak içeriğe erişebilmek için kullanılan yöntemdir. Sniffing ‘in asıl amacı kullandığımız şifreleri öğrenebilmektir. Bu yöntem iki bilgisayar arasındaki veri alışverişini koklar yani yakalar.

Sniffing yöntemi pasif ve aktif olarak iki gruba ayrılır.

Aktif Sniffing

Switch sistemler için kullanılan yöntemlerdir. Switch sistemi MAC adreslerini inceler ve veriyi yalnızca alması gereken kullanıcıya gönderir. Saldırgan kişi switch sistemine MAC adresleri gönderir ve pasif şekilde çalışmasını sağlar. İşlem başarılı olursa veri tüm portlardan çıkar.

Pasif Sniffing

Hub sistemler için kullanılan yöntemlerdir. Hub olan sistemlerde paketler tüm bilgisayarlara gönderilir.  Lan üzerinden gönderildiği için sniffing için kolay bir yöntemdir.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Sniffing Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. cemre dedi ki:

    Sniffing ne demek oldugunu bilmiyordum yaziniz sayesinde bu konuda bilgi sahibi oldum tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.