Reklam Alanı
PlayStation VR
Sanal Gerçeklik 0

Sony PlayStation VR: PSVR

Eğer bu yazıyı okuyorsanız mutlaka sanal gerçeklik kelimesini uzaktan ya da yakından duymuşsunuzdur.

Sanal Gerçeklik bir akımdan çok hayatımıza yerleşecek bir kavram gibi duruyor çünkü evet oyun endüstrisi her ne kadar olaya el atıp amiral gemisi gibi sektörde duruyorsa da aslında sanal gerçekliğin kullanım alanları bir hayli fazla.

Şimdi Sanal gerçekliği tecrübe etmek istiyoruz peki neye ihtiyacımız var? Tabi Ki Sanal gerçeklik gözlüğü! Sanal Gerçekliği yaymak adına Google tarafından atılan en büyük adım herkesin olabildiğince uygun fiyata bu deneyimi yaşaması için Google CardBoard’u piyasaya sürmesi oldu.

Cardboard adından da anlaşılacağı gibi kartondan yapılma ve iki lens bir mıknatıs ile oluşturulan en ucuz sanal gerçeklik gözlüğüdür.

Daha önce de detaylıca Sanal gerçeklik gözlüklerini incelemiştik detaylar için: Sanal Gerçeklik

 

Sony PlayStation VR

 

Yazımızın asıl konusuna gelirsek Piyasadaki en önemli Sanal Gerçeklik oyuncusu olan Oculus Rift kendi ekranını barından üst seviye bir Sanal Gerçeklik Gözlüğüdür. Fakat artık karşısında rakip olarak uzun süredir beklenen Sony’nin PlayStation VR’ı gelmek üzere. PlayStation 4 ile uyumlu olacak olan PlayStation VR kısa adı ile PSVR, Oculus Rift gibi kendi ekranını barındırıyor ve içerisinde 5.7” 1080p çözünürlük sunan OLED ekrana sahip. 100 Derecelik görüş açısını 120Hz tazeleme oranı ile sunmayı başaran PSVR bu konuda 90Hz tazeleme hızı sunan en büyük rakibi Oculus Rifte fark atmış durumda. Bu sayede uzun süreli kullanımlarda baş ağrısının önüne geçmeyi başarabilecek mi hep birlikte bekleyip göreceğiz. Ekim ayında piyasa sürülecek olan PSVR tek başına kullanılamıyor. Ekstra Move kontrolcüsü ve PS Kamera almanız gereken PSVR’in en büyük avantajı ise lansmanından itibaren 50 oyun tarafında desteklenecek olması. Yıllarca Oyun sektörünün içinde olan Sony PlayStation ile fark aratıp yarışa sonradan başlamasına rağmen PSVR ile ipi göğüsleyebilecek mi hep beraber bekleyip göreceğiz.

 

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.