Reklam Alanı
Teknoloji 4

Sosyal Ağların Varlığı İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Ağların Varlığı İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

 

Günümüzdeki teknoloji ve mobil aygıtların varlığı ne yazık ki artık tüm ilişkileri kolayca etkiliyor, Dünyadaki milyarlarca insanın kullandığı sosyal ağların, teknoloji ürünlerinin elbette ki birçok faydası da var. Ancak ne yazık ki mesafeleri azaltmaya yarayan, daha kolay iletişim kurmayı sağlayan sosyal ağlar, bağımlılık sorununu da beraberinde getiriyor.

 

Birçok insan gün içerisinde kolayca erişebildiği sosyal ağların her birinde saatlerce vakit harcıyor. Sadece kafelerde, okullarda, iş yerlerinde değil artık parklarda ve tüm eğlence mekânlarında da ücretsiz internet bağlantıları mevcut bulunuyor. Bu durum da herkesin sürekli akıllı telefonları, bilgisayarları ya da tabletleriyle meşgul olmasına yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre, geçmiş zamanlara göre insan ilişkilerinde büyük oranda artış gösteren iletişim sorunları mevcut bulunuyor.

 

Psikolojik açıdan bakıldığında, her şeye internet ve kolayca ulaşabiliyor olmaktan dolayı birçok insan artık sabırlı olamıyor. Akıllı telefonlar ya da internet bağlantısı olmaması durumunda insanlar çok daha kolay sıkılmaya başlıyor ve depresif, ne yapacağını bilemez bir hale geliyor. Bu durumlar insan ilişkilerinde tahammülsüzlük konusunu beraberinde getiriyor.

 

Sosyal ağların kullanımı normalden fazla saatler harcayarak bir insanın gününü etkiliyorsa, bu durum tıbbi anlamda da bağımlılık sorunu olarak ortaya çıkıyor. Bu durum çocukları etkilediği gibi, yetişkinleri de etkiliyor. İş hayatında başarısızlıklar, duygusal ilişkilerde yapaylık, arkadaş ilişkilerinde mesafeler varlığını gösteriyor. Birçok çalışan bilgisayarlarında çalışmalarını sürdürürken genellikle arka planda Facebook Twitter gibi sosyal ağlar açık oluyor ve sürekli bunu kontrol etmeye meyilli oluyor. Bu nedenle konsantrasyon bozuklukları, başarı düşüklükleri kendini gösteriyor.

 

Aynı zamanda sosyal ağların varlığında insanlar kendilerini olmak istedikleri kişiliklerin içine sokmaya çalışıyor. Örneğin, sosyal ağlardaki paylaşımlara göre birbirlerini tanıyan, arkadaşlık eden birçok insan var ve uzun süre boyunca sadece bu ağlar üzerinden iletişim kuruyorlar. Ancak yüz yüze bir görüşme yaşanacağı zaman kişiler hayal kırıklığına da uğrayabiliyor çünkü sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar ve gerçek hayattaki iletişim kurma yetenekleri bir olmuyor. Bu nedenle günümüzde yapay ilişkilerin varlığı insanları da güvensizliğe sürüklüyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz teknoloji çağına ayak uydurmaya çalışırken, sosyal ağların doğru kullanımı konusunda bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Sosyal Ağların Varlığı İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?” üzerine 4 yorum

 1. ufuk dedi ki:

  sosyal ağlar artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi hatta çoğu şirket iş görüşmelerini sosyal ağlar üzerinden yapmaktadır. Bence yeni nesilde belki iş teklifleride bu ağlar üzerinden gelecek

 2. okan dedi ki:

  yakın çevremde %50 fazla insanın bir Facebook hesabı var ise ben de kendimi zorlanmış hissederim.

 3. seydali dedi ki:

  sosyal ağlar herkesin günlük kullandığı bir platform amacı dışında kullanmak sıkıntıları beraberinde getirir

 4. Ersin dedi ki:

  Sosyal medya kafa ağrıtmaktan başka bir şey değil ben fazla sosyal medyada takılmıyorum. İnsanda bağımlılık gibi bir şey yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.