Reklam Alanı
Teknoloji 0

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor?

İnternetin hayatımıza kattığı en girişimlerden birisi olarak gösterilen Sosyal Medya, genci ile yaşlısı ile birçok kişiyi etki altına almakta. Bu durumdan oldukça olumsuz etkilenen gençler, birçok bilim insanını kıskaç altına almakta. Gençlerin en çok etki altında kaldığı platformlar arasında Instagram ve Facebook’un yer aldığını belirtmek istiyoruz. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle 12 ile 20 yaş arasındaki çocukların gününün büyük bir bölümünü bu mecralar arasında geçirdiğini, bu alanlar içerisinde kendilerini kaybederek kişisel gelişimlerini büyük oranda olumsuz etki aldında bıraktığını belirtmek istiyoruz.

Genç kesimlerin büyük bir bölümü uyuma işlemlerinin ardından tüm günlerini Facebook başta olmak üzere Instagram ve Snapchat uygulamalarında geçirmektedir. %90 gibi bir kullanım oranına sahip olan bu platformların geri kalan kısımlarını ise YouTube üstlenmektedir. Araştırmaya maruz kalan çocuklarla yapılan görüşmeler sonucunda %60 gibi bir kısmın sosyal bağımlılıktan kurtulmak için elinden gelenleri yaptığını fakat ellerinden bir türlü telefonları atamadıklarını belirterek bağımlılık oranının arttığını dahi göstermektedir. Sosyal medya üzerinden yaşanılan en büyük sıkıntılardan birisi de;

Sosyal Medya üzerinden çocukların yaşandığı en büyük olumsuz durumlardan birisi de istismar durumlarının olduğu belirtilmekte. Özellikle kız çocuklarının kendi bilgileri dışında birçok fotoğraf ve videolarının internet ortamında paylaşıldığını ifade etmekteler. Bununla beraber kendilerine ait olan kişisel hesapların üçüncü şahıslar tarafından sürekli olarak sahte hesaplar olarak yetki birimlere rapor edildiğini dahi ifade etmekteler.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.