Reklam Alanı
Teknoloji 0

Sosyal Medya Ticareti Ne Kadar Güvenli?

Sosyal Medya Ticareti Ne Kadar Güvenli?

Sosyal medya kullanım oranının her geçen gün artması sosyal alanda ticaretin yaygınlaşmasına olanak sağlıyor. Birçok satıcının İnstagram, Facebook ya da WhatsApp üzerinden satış yapıyor olmaları bir gelişme olarak gösterilse de bu ortamlarda yapılan satışların güvenirliği sorgulamak oldukça önemli görünmekte. Sosyal medya ağları üzerinden yapılan satışlarda satıcıların genellikle herhangi bir ticari kayıtları olmadığı gibi kendileri hakkında tam olarak iletişim bilgileri bulunmamaktadır. Bu gibi bilgilerin tam olarak sağlanamıyor olması dolandırıcılık faaliyetlerinin yaygınlaşmasına neden olmakta.

Sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda ilk dikkat çekici olan şey ürünlerin fiyatları olarak gösterilmekte. Oldukça uygun fiyatlara satışların yapılması kullanıcıların bu alandan alışveriş yapmalarına neden olmakta. Genellikle fiyatların cazip olması nedeni ile kimse ne fiş, ne fatura ne de garanti sormaktadır. İnternet üzerinden yapılan ticaretlerde satıcı kişilerin ticari kayıtlarının bulunup bulunmadığına, firmalarının adres, telefon gibi iletişim kanallarının bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. Satın alınan ürünlerin kesinlikle faturalı olmasına dikkat edilmeli, eğer satın alım sırasında gönderilmedi ise daha sonra muhakkak talep edilmesinin gerekildiği ifade edilmekte.

Sosyal medya üzerinden yapılan ticaretlerde kesinlikle banka kartı, kredi kartı kesinlikle kullanılmamalı. bankalardan gelen 3D güvenlik şifreleri kesinlikle satıcılar ile paylaşılmamalıdır. Mümkün olduğunca kapıda ödeme kullanılarak ürünlerin istenildiği gibi gelmemesi durumunda geri iade haklarının bulunulduğunu altını çizerek belirtmek istiyoruz.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.