Reklam Alanı
Teknoloji 0

Telegram Uygulaması Resmen Hacklendi !

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Telegram’ın hacklendiği bilgisine ulaşıldı !

Bilindiği üzere günümüzde akıllı telefonlarda online mesajlaşma son derece yaygın ve insanlar artık SMS yerine online ücretsiz mesajlaşma gerçekleştirebilecekleri uygulamaları tercih ediyorlar. Örneğin Telegram bu uygulamalardan birisi. Özellikle belirli bölgelerde son derece fazla kullanılan Telegram uygulamasının en belirgin özelliklerinden birisi gizlilik hususuna , güvenlik hususuna son derece önem verdiğini iddia etmesiydi. Telegram mesajlaşma uygulamasının yetkilileri her fırsatta bu uygulamanın kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini koruduğunu kaydediyorlardı. Hatta Telegram uygulaması WhatsApp gibi bir dünya devinden çok daha önce  uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmaktaydı. Bu yüzden dolayı şu günlerde elimize ulaşan bir haber adeta şok etkisi yarattı !

TELEGRAM HACKLENDİ

Ünlü mesajlaşma platformunun hacklendiği bilgisine ulaşıldı. Telegram uygulamasının son derece yoğun olarak kullanıldığı ülkelerden birisi olan İran’da bir grup hackerin Telegram kullanan 15 milyon kişinin hesabına , bilgilerine eriştiği öğrenildi. İran’da meydana gelen bu ilginç hadisenin nedeninin Telegram’ın doğrulama sisteminde yer alan bir açıktan dolayı ortaya çıktığı bilgisine ulaşıldı. Yani güvenlik hususunda son derece dikkatli , titiz olup iddialarda bulunan bir konumda bulunan Telegram çok önemli bir açık vererek bilgilerini kaptırmış oldu !

SALDIRIYI HANGİ GRUBUN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BELLİ

Elimize ulaşan bilgilere göre Telegram’a yapılan siber saldırıyı üstlenen hacker grubunun ismi Rockett Kitten… Grubun bu saldırıyı neden yaptığı tam olarak bilinmiyor. Ancak grubun saldırıyı çok büyük bir ihtimalle İran’da bu uygulamanın aşırı popüler olmasından rahatsız olanlar tarafından yönlendirilip veyahut doğrudan gerçekleştirildiği düşünülüyor. Saldırıyı gerçekleştiren İranlı korsan grubun 15 milyon kişinin kişisel bilgilerini ne yapacağı büyük bir merak konusu iken bu söz konusu 15 milyon kişinin neredeyse tamamının İranlı olduğu tahmin ediliyor.

TELEGRAM FENA LEKE ALDI !

Güvenli ve gizliliğe önem veren mesajlaşma uygulaması olarak bilinen Telegram’ın tek taraflı bir anahtar ile kolayca kırılabilir bir halde olması, kullanıcılarının bilgilerini bu kadar çabuk bir şekilde kaptırabilmesi büyük bazı tepkilere neden olacak gibi gözüküyor. Zaten her şeyden önce şirketin bu saldırının yorumsuz, sade haliyle de büyük bir leke aldığını söyleyebiliriz.

 

Emre Bey {Emre}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.