Reklam Alanı
Nasıl Yapılır? 0

Termal Macun Nedir Ve Nasıl Sürülür Ayrıntılı Anlatım

Termal Macun Nedir? Termal Macun Nasıl Sürülür?  İşlemciye Termal Macun Sürmek…  Merak Edilen Soruların Cevaplarını Veriyoruz !

TERMAL MACUN NEDİR?

Termal macun, bilgisayardaki donanımlar ile soğutucular arasında ısı alışverişini sağlayan çok önemli bir unsurdur. Termal macun, donanımlarınızın stabil bir şekilde çalışmasını sağlayan önemli etkenlerden birisidir. Termal macunlar yaklaşık altı ayda bir yenilenmelidir. Bu süre termal macunun kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin bazı termal macunlar daha kalitesizken bazı termal macunlar çok daha kalitelidir. Zaten piyasada aynı gramajlarda 1 TL’ye de 50 TL’ye de termal macun bulunmaktadır. Bu fiyat farkı bile aslında termal macunların kendi aralarında sınıflarının olduğunu bizlere gösteriyor. Kaliteli bir termal macun soğutucu ile ısı alışverişini çok iyi bir şekilde yaptığından daha çok tercih edilmektedir. Ancak termal macunun kalitesi kadar sürülme şekli de son derece önemlidir. Yani termal macununuzu donanımınıza olması gerektiği gibi süremezseniz ısı alışverişini iyi hale getireceği yerde tam tersi bilgisayarınızın stabilliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Peki termal macun nasıl sürülür?

TERMAL MACUN SÜRÜLÜŞÜ

İşlemcinize termal macunu süreceğinizi varsayalım; Bunun için yapmanız gereken şey önce işlemci soğutucunuzu işlemciden ayırmanız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra hali hazırda sürülmüş ve çok büyük bir olasılıkla eskimiş bir termal macun göreceksiniz. Termal macunlar günümüzde donanımların içerisinde hali hazırda bir şekilde satılmakta bu yüzden bu normal. Eski termal macunu ıslak mendil yardımıyla güzelce hafi bastırarak siliniz ve ardından yüzey temizlendiğinde yeni satın aldığınız termal macununuzu sürmeye başlayınız. Ancak termal macunu çok az sürünüz eğer fazla sürerseniz bu donanınımıza yarar değil zarar verir. Şöyle söyleyelim; Termal macunu süreceğiniz bölgeye ne kadar ince bir şekilde yayarsanız o kadar iyi. Bunu yaparken aynı zamanda bölgenin her noktasına termal macunu yedirmeye özen gösterin. Çok az bir termal macun damlattıktan sonra kart v.b. cisim ile o damlayı bölgenin tamamına dikkatli bir biçimde yayın.

Eğer anlatımımızla kafanızda yeteri kadar şekillenmediyse hemen bir resim ile izah edelim;

teknolojicetermal

 

Yaydıktan sonra soğutucunuzu tekrar takabilirsiniz. Termal macunu sürme işleminiz bu kadar 🙂

 

Emre Bey {Emre}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.