Reklam Alanı
Donanım 0

TP-Link TL-WA850RE

TP-Link TL-WA850RE

TP-Link markasının evrensel Wi-Fi menzil genişletici modeli TL-WA850RE, otoriteler tarafından son iki yıl içinde çıkan fiyat / performans olarak en iyi menzil genişletici cihaz olarak nitelendirilmekte. Ancak D-Link’in N300 modeli kadar güçlü olmadığı aşikar. TP-Link TL-WA850RE üzerinde bulunan tek Ethernet portu da 10/100 hızını desteklemekte. Bununla birlikte kurulumu oldukça basit bir cihaz.

TP-Link TL-WA850RE evinizin ya da iş yerinizin duvarına kolaylıkla monte edilebiliyor. Arka kısmında bulunan iki adet delik ile duvara çakılacak iki çivi üzerine oturtmak mümkün. Cihazın ön tarafında bulunan LED network  menzilinin genişletilme işleminin sürdüğünü  ve bu işlem sırasındaki sinyalin gücünü göstermekte.

TP-Link TL-WA850RE menzil genişletici üzerinde bir adet Ethernet portu bulunuyor. Bu port aynı zamanda bir köprü görevi görmekte. Yani kablo ile bu porta bağladığınız cihazı kablosuz ağınıza dahil edebiliyorsunuz. Bu hızlı bir ethernet bağlantısı olmasına karşın kablolu bir Gigabit hızı almak mümkün olmuyor.

TP-LINK TL-WA850RE menzil genişleticinin içinde bulunan bir arayüz sayesinde kolaylıkla kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Hızlı ayarlar seçeneği ile birlikte bulunduğunuz ülkeyi seçtikten sonra, yazılım otomatik olarak civardaki kablosuz ağ bağlantılarını aramaya başlıyor. Bu işlemi geçip sizde kablosuz bağlantınızı otomatik olarak seçebilirsiniz. Dilerseniz işlemin sonucunu bekleyip size sunulan kablosuz ağ bağlantıları listesinden de istediğiniz bağlantı adını seçebilirsiniz. Tabi ki menzil genişletme işlemini uygulamak için öncelikle kablosuz ağın şifresini bilmek gerekmekte. Kablosuz bağlantınız üzerinde kullandığınız şifrenizi direk olarak TP-Link TL-WA850RE üzerine girebilirsiniz. Bununla birlikte TP-Link TL-WA850RE cihazınıza ikinci bir şifre vererek başkalarının da direkt olarak cihaza bağlanmasına engel olabilirsiniz. TP-Link TL-WA850RE üzerinde farklı şifre kullanmak sizin de istemediğinizde direkt olarak bu cihaza bağlanmanızın önüne geçecektir.

Menzil genişletici cihazınızın ayarlamaları tamamladıktan sonra bu ayarları bir .txt dosyası olarak export edebilirsiniz. Bu yol ile cihazınızı bir sebepten dolayı fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerektiğinde, export ettiğiniz .txt dosyasını tekrar cihaza import ederek eski ayarları kullanmaya devam edebilirsiniz.

TP-Link TL-WA850RE kurulum aşaması çok yumuşak bir şelde ilerleyen sade bir aşama. Dilediğiniz zaman cihazınız üzerinde Hard-reset olarak tabir edilen yeniden başlatma işlemini uygulayabilirsiniz. Hard-reset  genellikle cihazın kilitlendiği ve çalışmakta zorlandığı zamanlarda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem cihazın fabrika ayarlarına geri döndürür ve sadece cihazın kararsız kalmasına ya da kitlenmesine sebep olan durumlarda uygulanması önerilen bir yöntemdir.

TP-Link performans olarak iyi sonuçlar verse de geçmişte çıkan ve daha iyi performans sergileyen cihazların da var olduğu bilinmekte. Ancak bu nokta da değerlendirme kriteri olarak kesinlikle fiyat / performans değerlendirmesini baz almak gerekmekte. Fiyatı itibariyle TP-Link TL-WA850RE alınacak en iyi cihazlardan bir tanesi. D-Link DAP-1320 ve Netgear EX6200 çok daha güçlü menzil genişleticiler olarak biliniyor. Ancak TP-Link TL-WA850RE, sunduğu 22 metrelik menzil arttırma imkanıyla yine güzel bir performans sergilemekte.

22 metrelik bir uzaklıktan 5 sinyal çizgisi üzerinden 4 adedini görmek mümkün.

22 metre sonrasında doğal olarak sinyalde bir düşme meydana geliyor. Bu düşme internet bağlantısını kullanamayacak kadar belirgin bir düşme. Bu durum muadillerine göre TP-Link TL-WA850RE’in biraz geride kalmasına sebep oluyor. Menzil genişleticilerde belli bir alandan sonra bağlantının birden bire düşmesi çok sık görülen bir olay değil.

TP-Link TL-WA850RE menzil genişletici , ölü bölgelerin çok fazla olduğunu küçük alanlar için son derece kullanışlı ve maliyeti uygun bir cihaz. Çok kolay bir kuruluma sahip ve cihazı fabrika ayarlarına döndürmek, diğer cihazlar gibi kullanıcı için baş ağrısı olmuyor. Bu durum TP-Link’in diğer cihazları için de geçerli. Bu bakımdan kullanıcı dostu olduğunu söylemek mümkün. TP-Link TL-WA850RE, sunduğu 300 Mbps hız ile gerçekten güzel bir evrensel kablosuz menzil genişletici.

 

Aşağıdaki adımları izleyerek sizde TL-WA850RE’nin kurulumunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.

 

« 1 arasında 7 »

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.