Reklam Alanı
Reklam Alanı
Akıllı Telefon 109 0

Türkiye’de Akıllı Telefon Satışları Ne Durumda?

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Türkiye’de Akıllı Telefon Satışları Ne Durumda?

Türkiye, vergilenme sistemleri nedeni ile teknolojik ürünleri en pahalı satılan, alınan ülkelerden birisi olarak gösterilemekte. Özellikle Akıllı Telefon pazarında “Amiral Gemi” olarak satılan ürünlerin satış hacimleri ve alım durumları birçok kişi tarafından merak edilmekte.

Yurt dışından döviz kurları üzerinden gelen akıllı telefonlar vergi ve hizmet bedellerinin eklenmesi ile 5,000 TL ye kadar alıcı bulabilmektedir. Yaşamsal ihtiyaçlardan birisi olarak gösterilen iletişim sorununu giderebilmek için alınan telefonlar döviz kurlarında meydana gelen artış ya da indirimden büyük oranda etkilenmektedir. Özellikle 2017 yılında dolarda meydana gelen yükseliş telefon fiyatlarına büyük oranda etkiler meydana getirmiştir. Ortalama olarak her ay 1.2 milyon akıllı telefonun satıldığı ülkemizde dolarda meydana gelen yükseliş satış adetlerinin 850 bine kadar düşürmüştür.

Telefon satışlarında meydana gelen düşüş teknoloji dünyasını derinden etkilemektedir. Ortlama olarak tüm cihazlar alım gücünün düşmesi ile %35 oranında zamlanması satışların daha beter düşmesine neden olmuştur. Fiyatlar konusunda şikayetçi olan kişiler ise kendilerine göre alternatif yöntemler geliştirmiştir. Orijinal olarak yurt dışından ucuza getirilen telefonlar kullanıcılara daha cazip gelmektedir. Ortalama olarak her yıl piyasalar içerisinde 7 milyon adet kaydı bulunmayan telefonların satılması fiyatlar ve satışlar üzerinde büyük etkiler meydana getirebilmekte.

Rakamlar biraz korkunç gelebilir. Ortalamaya vurduğumuzda her ay ülkemizde tam bir milyon adet akıllı telefon satılmaktadır. Alım gücünün bu kadar yüksek olması aslında fiyatların tabana çekilmesine neden olacakken taban fiyatlar uygulanması tüketicilerde de çeşitli soru işaretlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

{phantaso}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.