Reklam Alanı
Teknoloji 1

USB’ler Değişiyor:Type-C,Peki eski cihazlar ne olacak?

Teknoloji sürekli gelişiyor, verilerimizin boyutu sürekli artıyor buda sürekli çoğalan depolama alanları demek oluyor. Depolama alanları artıkça kopyalama süreleri uzadığı için teknoloji geliştiricileri bu süreleri kısaltabilmek için çalışıyor. Bu sebepten dolayı sürekli USB standartları gelişiyor. USB 1.x 1996 da piyasada yerini bulmuşken hepimizin cebinde olan ve bilgisayarımızdaki siyah renkli USB Portu ise USB 2.0.

Ardından mavi renkli USB 3.0 ile tanıştık ve şuanda piyasada satılan çoğu USB Bellek USB 3.0 standardına sahip 2013 yılında duyurulan USB 3.1 standardı pek duyulmasa da asıl haberimiz yeni USB standardı hakkında.

Yeni Standart: USB Type-C

Öncelikle USB Type-C bildiğiniz dikdörtgen formunda değil, bu yüzden artık USB cihazınızı bilgisayarınıza takarken zorlanmayacaksınız çünkü en çok karşılaşılan problem doğru yönde takamadığımızdan dolayı mutlaka bir bakış atmak zorunda kalmamız. USB Type-C ile bu devir tarihe karışıyor çünkü USB Type-C için yön fark etmiyor her iki yönde de taksanız USB cihazınızı başarılı bir şekilde takmış oluyorsunuz.

Apple firması her zaman öncü rolünü sevdiği için 10 Nisandan beri satışta olan yeni MacBook Modelleri’nde USB Type-C yer vererek bu iddiasını ortaya koyuyor.

Teknolojice-USB-C-2

Peki, eski USB portlu bilgisayarlar tarih mi oluyor? Cevap: Hayır çünkü her hangi bir USB çevirici ile eski tip USB cihazlarınızı kullanabilmek mümkün.

Şimdiden çoğu üretici USB Type-C Standartlı ürünlerini piyasa sürdü.

Porsche Design taşınabilir Sabit disk sunarken Sandisk firması ise USB Type-C taşınabilir USB sticklerini üretmiş durumda.

Teknolojice-USB-C-4

Teknolojice-USB-C-3

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“USB’ler Değişiyor:Type-C,Peki eski cihazlar ne olacak?” üzerine 1 yorum

  1. Bilal Can dedi ki:

    çok kötü oldu bu ama. yeni teknoloji getiriyorsunuz ama niye şekli değiştiriyorsunuz. bence yenilikler geçmiş sürümleri de desteklemeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.