Reklam Alanı
Teknoloji 0

VPN Programları ile Anonimlik Mümkün mü?

VPN programları ile dijital dünyada gerçek anlamda anonim olabilmeniz mümkün mü? VPN programları ile sanal kimliğinizi nasıl koruyabilirsiniz? VPN size nasıl bir gizlilik ve güvenlik sağlar? VPN ile güvende tutamayacağınız veri ve bilgiler nelerdir?

Windows PC için VPN veya iOS işletim sistemli bilgisayarınız için VPN kullanarak cihazınızın fiziki konumunu değiştirmeseniz de sanal konumunu değiştirerek erişime engelli web sitelere erişebilirsiniz.

 

VPN ile Anonimlik Mümkün mü?

VPN ile fiziki konumunuzu IP adresinizi değiştirerek gizlemeniz mümkünken gönüllü olarak web sitelerde yaptığınız paylaşımların anonim olması mümkün değil. VPN programını bilgisayarınızda aktifleştirdiğinizde sosyal medya hesaplarınız ve gönüllü olarak oluşturduğunuz sanal profiliniz bir anda anonim hale gelmez.

VPN ile sanal ve şifreli özel bir ağdan internete bağlandığınız için çevrimiçi etkileşimlerinizi ağınız üzerinden sizi takip eden üçüncü partilerden gizleyebilirsiniz. Yine de, VPN aktifken bir forumda yaptığınız yorumun IP adresi farklı bir adresten gelse de forumdaki sanal kimliğiniz anonim hale gelmez.

VPN, dijital ayak izlerinizden pasif olanları gizlemenize ve korumanıza yardımcı olur. Bilerek kendiniz hakkında paylaştığınız veri ve bilgileri VPN ile gizleyemezsiniz.

VPN ile web siteler ve servislerle paylaştığınız fiziki konumunuzu gizleyebilirsiniz. Örneğin, VPN programı üzerinden İngiltere’de bulunan bir sunucuya bağlandınız ve internete bu şekilde giriyorsunuz. Web siteler fiziksel olarak İngiltere’de bulunduğunuzu düşünür. IP adresi değişikliği ile erişim engellerini sanal olarak aşarken kendi ülkenizde erişemediğiniz içeriklere de ulaşma fırsatı yakalarsınız.

VPN ile bağlandığınız ağ üzerinde çevrimiçi iletişiminizin fark edilmesi ve takip edilmesi mümkün değildir. İnternet servis sağlayıcınız dâhi VPN kullandığınızda çevrimiçi etkileşimlerinizi göremez.

VPN ile internet bağlantınızı güvence altına almak sizi ortak Wi-Fi ağlarında bekleyen siber saldırganlardan koruyabilir. Gittiğiniz bir parkta veya alışveriş merkezi gibi bir yerde akıllı telefonunuzun otomatik olarak bağlandığı şifreli Wi-Fi ağı üzerinden verilerinizin çalınabileceğini biliyor muydunuz? Şifresiz olan Wi-Fi ağlarında gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi aktiviteler şifresizdir ve ağ operatörü başta olmak üzere ağa bağlı olan diğer kişiler tarafından da görülebilir.

VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, şifreli olan Wi-Fi ağlarında bile siber saldırganlar tarafından çevrimiçi etkileşimlerin görülmesine sebep olabilecek zayıf noktalar bulunduğunu belirtiyor. VPN ile ortak Wi-Fi ağlarında internet bağlantınızı gizleyebilirsiniz.

Web siteler ile olan iletişiminizi güvenli hale getirmek için ne yapabilirsiniz? VPN eklentisi kullanabilirsiniz. Tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak bir web site ile olan veri paketi alışverişinizi şifreleyebilirsiniz. VPN eklentisi ile web sitenin güvenli olan versiyonuna giriş yapmış gibi olursunuz. Bir web site ile olan veri paketi alışverişinizin şifreli olup olmaması sizin için önemli olmayabilir fakat bir siber saldırgan bu açıktan yararlanabilir. Bir web sitede kredi kartı bilgilerinizi paylaşabilirsiniz ve web site SSL sertifikası kullanmıyorsa bir siber saldırgan iletişiminize sızabilir ve kredi kartı bilgilerinizi çalabilir.

VPN programları ile anonimlik mümkün fakat her VPN programı ile bu anonimliği elde etmeniz mümkün değil. Kullandığınız VPN programının günlük kaydı tutmaması anonimliğiniz açısından çok önemli. Günlük kaydı tutmaması demek VPN kullanırken gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi etkileşimlerin VPN sunucusunda kaydolmaması demek.

Ücretsiz VPN programlarında çevrimiçi aktiviteleriniz kaydediliyor olabilir. Unutmayın ki, ücretsiz bir programın gelir kaynağı kişisel veri ve bilgiler olabilir. Kişisel veri ve bilgiler petrolden daha değerli bir durumda. Kişisel veri ve bilgilerinizi ücretsiz yazılımlar üzerinden kasıtlı olarak üçüncü partilerle paylaşıyor olabilirsiniz. Ücretsiz VPN programlarının yanında ücretsiz olan herhangi bir programı kullanmaktan kaçının.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.