Reklam Alanı
Teknoloji 1

WhatsApp Bilgileri Facebook’a Satıyor !

WhatsApp sözünde durmadı ! WhatsApp mesajlaşma yazılımı artık sanıldığı kadar gizliliğe önem vermiyor ! WhatsApp kullanıcıların bilgilerini Facebook’a satmaya başladı !

WHATSAPP’I FACEBOOK BOZDU

Android akıllı telefonlar yaygınlaştığından beri adeta dünyanın en ünlü mesajlaşma uygulaması haline gelen, SMS uygulamasını adeta çöpe atan WhatsApp’ın başarısı giderek katlanırken şu günlerde elimize ulaşan yeni bir haber WhatsApp ile ilgili büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME İLE GÖZ MÜ BOYADI?

WhatsApp’ın Facebook ile satın alınmasından bir süre sonra son derece çeşitli özellikleri kullanıma sunduğuna şahit olmuştuk. Bu özelliklerden birisi de uçtan uca şifreleme özelliğiydi. Uçtan uca şifreleme özelliği ile beraber artık kullanıcılar mesajlaşmalarını daha güvenli bir şekilde yapabiliyorlardı. WhatsApp’ın gizliliğe önem verdiği düşünülürken şu günlerde Facebook’un isteği doğrultusunda ve ortaklık kapsamında WhatsApp’taki bazı kullanıcı bilgilerinin Facebook’a satıldığı bilgisine ulaşıldı. Peki ya bu bilgiler neler?

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ FACEBOOK’A SATILDI !

Akıllı telefonu bulunan belli bir kesim Facebook’u kişisel bilgileri haddinden fazla öğrendiği için kullanmamayı tercih ediyor. Ancak bu kişiler WhatsApp kullanıyorlarsa bu tercihleri herhangi bir sonuç doğurmuyor çünkü WhatsApp’a kayıtlı her kullanıcının profil fotoğrafı, telefon numarası, durumu gibi bilgiler Facebook’a satılmış durumda. Bu inanılmaz durum kullanıcıların bir hayli zoruna gidecek gibi gözüküyor çünkü WhatsApp’ın başındaki isimler resmen kullanıcılarını kandırmış bulunuyorlar.

Şöyle ki ;

BİR SÖZ VERİLMİŞTİ

Çoğu internet kullanıcısının bilmediği bir hadise var; WhatsApp tarafından Facebook ile anlaşma yapılmadan önce bir açıklama yapılmıştı ve bu açıklamada WhatsApp sohbet uygulamasının kesinlikle kullanıcıların kişisel bilgilerine zarar vermediği, gizliliğe çok ama çok önem verdiği yönündeydi. Facebook ile anlaşma yapılması bunu kesinlikle değiştirmeyecek ve herhangi bir bilginin Facebook’a saılması söz konusu bile olmayacaktı. WhatsApp tarafından ortaklık nedeniyle kullanıcıların endişelenmemesi amacıyla yapılan bu açıklama şu günlerde bilgilerin Facebook’a satılmasının açıklanması ile adeta çöpe atılmış oldu. WhatsApp sözünü tutmadığı gerekçesiyle büyük bir güven kaybına uğradı ve uçtan uca şifreleme konusundaki sözlerini dahi aslında kolay bir biçimde yutabileceğini bizlere göstermiş oldu.

 

Emre Bey {Emre}

“WhatsApp Bilgileri Facebook’a Satıyor !” üzerine 1 yorum

  1. Umut dedi ki:

    Yine de en güzel uygulama olduğu için kullanmaya devam ediyoruz mecburen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.