Reklam Alanı
Teknoloji 2

Wifi vs Li-fi

İnternet… Çoğu kişinin olmazsa hayatını devam ettiremediği, hayatımızın her yerinde karşımıza illaki çıkan teknoloji.Evlerde ve kafelerde hal hatırdan daha önce sorulmaya başlanan şey wifi şifresi olmaya başladı.Ne kadar uzaklaşmaya çalışsak da başaramadığımız internet artık daha hızlı bir hale gelecek.Wifi bağlantısından yaklaşık 100 kat daha hızlı bir teknoloji olacak Li-Fi teknolojisi laboratuvar ortamı dışında denenmeye başlandı bile.

Araştırmacılar bizi büyük bir dertten kurtaracak bir teknolojiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar.Artık wifi şifresi aramaya gerek olmadan,çekme çekmeme sorunu olmadan ışığın bulunduğu her yerde internete girebileceğiz.Işık üzerinden veri transferi yapacak Li-Fi teknolojisi şuanki bağlantılardan 100 kat daha hızlı aktarım yapabilecek ve bu da internet aleminde yeni bir dönem demek.

İlk başlarda laboratuvar ortamında deneyleri yapılan bu yeni bağlantı türü saniyede 224 gigabyte gibi inanılmaz hızlara ulaştığı görüldü.Yapılan küçük hesaplamalar ile bu hızın 1.5 GB bir dosyayı veya filmi 18 kere indirebildiğini gösterdi.Zamanımızda en yüksek hızlarla bile böyle bir orana ulaşamadığımız gerçeği ilerleyen zamanlarda internetten daha çok zevk alacağımızın sinyallerini veriyor.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Wifi vs Li-fi” üzerine 2 yorum

  1. Can dedi ki:

    Testlerin sonucu süper ama Li-fi ne zaman faaliyete geçer bilemem. İnternet teknoloji gelişmeye devam ediyor.

  2. Tunç dedi ki:

    İlk defa duyuyorum açıkçası Li-Fi yi ama biz göremeyiz gibi bunu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.