Reklam Alanı
Haberler 0

Wikipedia, Erişim Engeli İçin Harekete Geçti!

Wikipedia, Erişim Engeli İçin Harekete Geçti!

Son zamanlarda ülke gündemini derinden sarsan Wikipedia erişim engeli birçok tartışmaları da beraberinde getirdi. Dünyanın en büyük ve özgür ansiklopedisi olarak gösterilen wiki herhangi bir kar amacı gütmemesi nedeni ile her gün milyonlarca tekil ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta. Erişim engeli ile ilgili yapılan açıklamalarda Türkiye ile terör örgütlerini aynı kefeye koyan ve içeriklere güvenlik kilidi koyarak değiştirilme durumunun önüne geçen sistem tüm uyarılara rağmen belirtilen sayfalar ile ilgili düzenlemelere gitmemişti. BTK tarafından idari tedbir amacı ile engellenen Wikipedia boş durmayarak büyük bir hareket başlattığını belirtti.

Ülkemiz, çeşitli dönemlerde gerek sosyal medya platformlarına, gerekse ülkenin önde gelen medya organlarına kısmi olarak erişim engelleri uygulamakta. 16 yıldır İnternet aleminin sanal ansiklopedisi olarak gösterilen Wikipedia bu erişim engellerinin son kurbanı olarak gösteriliyor. Temel neden terör yazıları olsa da birçok kişi çeşitli iddialar ile aslında durumun oldukça farklı olduğunu dile getirmekte. Erişim engeline sessiz kalmayan Wikipedia Vakfı bugün Ankara 1. Sulh Ceza mahkemesine giderek konu ile ilgili ilk itiraz formunu doldurdu.

Erişim engeline sebep olan sayfaların yanlış anlaşılması nedeni ile büyük üzüntü duyduğunu belirten Wikipedia, amaçlarının asla şiddet ve terör olaylarını yaygınlaştırmak olmadığını ifade etmiştir. Konu ile ilgili erişim engelinin sadece belirtilen sayfalar üzerinden olmasını dile getiren yetkililer bütünsel bir engellemenin erişim özgürlüğüne bir bıçak yarası gibi işlediğini dile getirmekte. Yakın bir zamanda görülecek olan dava sonucunda engelleme ile ilgili detaylar ortaya çıkacak gibi görünüyor.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.