Reklam Alanı
Teknoloji 5

Windows 10 Virüsüne Dikkat!!

Microsoft rezervasyon sistemini kullanarak, Windows 10 adına kullanıcılarının güncelleme için şahsi olarak yer ayırtmasını sağlamıştı. Şimdi hackerlar, Microsoft tarafınca kullanıcılarına gönderilen bildirim maillerini hedef alıyor. Kötü amaçlı hackerler, Windows 10 yükseltmesi yelpazesi altında yer alan rastgele mailleri kullanıcılara göndererek, saldırılar düzenliyorlar. ‘’Windows 10’a ücretsiz yükseltin’’ adı altında gelen mail, Microsoft tarafınca gelmiş gibi görünüyor ancak bu mail hiçte sandığınız kadar masum değil. Windows yükseltme aracı indir adı altında olan dosyanın Microsoft tarafına ait olmadığı ortaya çıkıyor.

Eğer bu dosyayı açıp yüklerseniz, bilgisayarınıza bir virüs bulaşıyor. CTB-Locker isimli bu virüs 96 saat içerisinde bilgisayardaki tüm dosyaları ve klasörleri şifre altına alarak erişiminizi engelliyor. Erişmeye çalıştığınız klasör veya dosyalarda şifreyi açabilmeniz için ‘’ödeme yapmanız gerekiyor’’ uyarısını alıyorsunuz.

Teknolojice-CTBLocker

Uyarı olarak söylemek gerekirse; Windows 10 yükseltmesi için, herhangi bir yükseltme aracının bulunup bulunmadığını bilgisayarınızdan öğrenebilirsiniz. Bunun için ‘’Denetim masası-Windows Update’’ bölümüne girmeniz yeterli olacaktır ve yüklü güncellemelerde KB3035583 güncellemesi olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Windows 10 Virüsüne Dikkat!!” üzerine 5 yorum

 1. adnan dedi ki:

  windows 10 a henüz geçmedim ama yükleyenler için hayati derecede önemli bir bilgilendirme olmuş.

  1. Black Water dedi ki:

   zaten Windows 10 ‘a hala geçmemiş kullanıcılar için bu uyarı. yükseltmelerini teşvik etmek ve virüsü yemelerini sağlamak için kötü niyetli hackerler tarafından kodlanmış yükseltme aracı adı altında kötücül bir yazılım. Windows 10 ‘a yükseltenler için bir tehlike yok.

 2. Bilal Can dedi ki:

  Microsoft’un bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor. Yoksa çoğu kullanıcı mağdur olacağa benziyor.

 3. yusuf dedi ki:

  w10 a henüz geçmedim kullanıcıların geri dönüşlerini merak ederek ve okuyarak takip edip olumlu ise geçmeyi planlıyordum geçmeye karar vermişken virüsten haberdar olmamız çok iyi oldu tşkler

 4. edip dedi ki:

  Bu yüzden lisanssız windows veya yazılım kullanmam. Orjinal olanlar oto güncelledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.