Reklam Alanı
Haberler 0

Windows Vista Tarihe Karıştı

Windows Vista Tarihe Karıştı

Geçtiğimiz günlerde sizlere verdiğimiz bir haber ile Microsoft’un Windows Vista için desteğini 11 Nisanda sonlandıracağını belirtmiştik. Bugün itibari ile ile tarihin altın sayfalarındaki yerini alacak olan Vista’yı halen kullanmaya devam edecekseniz bazı bilgilere ihtiyacınız bulunmakta.

Bugüne kadar birçok işletim sistemi yayımlayan Microsoft, tarihininde görmediği kadar şikayet sayısını Vista’da almıştı. Prosedür desteklerini 2012 yılında kaldıran Microsoft, Servis Pack desteğini bugüne kadar sürdürüyordu. Kullanım oranı %1’lerin aşağısına düşen işletim sisteminde bir gelecek göremediklerini düşünerek var olan tüm desteklerini bugün itibari ile sona erdirdiler.  Microsoft, geçtiğimiz yıllarda XP üzerindeki desteğini sona erdirirken tonlarca tepki, şikayet maili almıştı. Bu durum Vista üzerinde maalesef hiçbir şekilde tepkiler gelmedi. Vista işletim sistemine alışamayan kullanıcılar Windows 7 işletim sisteminin çıkması ile tamamen raflardaki yerini almıştı.

2017 yılı itibari ile işletim sistemlerinin kullanım oranları ile ilgili araştırma yapan Microsoft, Vista işletimini kullanan kişi sayısının %0.70 olması ile ani bir karar alarak desteğini geri çekti. Bu duruma rağmen halen bu işletim sistemini kullanmaya devam edecek kişiler kişisel güvenliklerini üst düzey sağlamak zorunda. Artık korsan ve hackerlar tarafından daha kolay ele geçirilebilecek bir sistem haline gelecek olan Vista, özellikle bilinçsiz kullanıcıların zararlar görmesine neden olabilecek. Microsoft, artık bu işletim sisteminin kullanılmaması gerektiğini belirterek Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerine yönelinmesi gerektiğini belirtmiştir.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.