Reklam Alanı
Teknoloji 0

Zuckerberg, Facebook’u Satıyor Mu?

Zuckerberg, Facebook’u Satıyor Mu?

Facebook platformun kurucusu olarak gösterilen Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklama ile Facebook’un hisselerinin bir kısmını satışa çıkaracağını açıkladı. Planlara göre bir buçuk sene içerisinde 75 milyon adet hisse satışı gerçekleştirecek olan şirket, bu satışlardan günümüzdeki fiyatlara oranla 13 milyar dolar elde edecek gibi görünüyor. 1.5 yıl içerisinde hisselerde meydana gelecek yükselmeler şirkete artı 2 milyar dolar civarında da bir gelir elde edecek gibi örünüyor. Şu an planan hisse satış oranının 75 milyon ile kalmayacağını belirten şirket, bu tutarın artabileceğinden bahsetmekte.

Şu an açıklanmayan kaynaklara göre 30 milyon hissenin de bu vesile ile satışa eklenebileceğini belirten yetkililer 6 ile 7 milyar dolar daha bir gelirin eklenebileceğini ifade etmekteler. Elde edilen gelirin Chan Zuckerberg Vakfına aktarılarak vakfın hedefleri doğrultusunda bilim, teknoloji ve eğitim gibi alanlarda kullanılmasını istemekteler. Tamamen sosyal sorumluluk alanlarında gelişmeler gerçekleştirmeye çalışan şirket, gelirlerini bankalarda depolamak yerine ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşmayı tercih etmekte. Mark, geçmiş yıllarda yaptığı açıklamalar ile önümüzdeki yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda Facebook’un %99 oranındaki hisselerin satılarak vakıf alanında kullanılacağından bahsetmişti.

Bağış sever bir genç milyarder olma yolunda ilerlemek isteyen Mark Zuckerberg, bu hamleleri ile toplum üzerinde bir imaj kurmaya çalışmakta. Gelecekte ABD başkanlığına aday olması düşünülen Facebook patronunun şimdiden adaylık çalışması yürüttüğü dahi iddia edilmekte. Gelecek yıllarda ne gibi gelişmeler olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.