Reklam Alanı
Sanal Gerçeklik
Giyilebilir Teknoloji 2

Sanal Gerçeklik Savaşı başladı

Sanal Gerçeklik Savaşı başladı

Sanal Gerçeklik ve bu sektörün en büyük donanımı olan Sanal Gerçeklik Gözlükleri daha öncede kaleme aldığımız Sanal Gerçeklik savaşları tüm önde gelen firmaları katılımı ile başlayacak.

Apple’ın açıklaması da Sanal Gerçeklik ile ilgilendikleri yönünde idi. Bu yüzden tahminimiz Apple’ın daha önce akıllı saat pazarında da yaptığı gibi sektöre en son olarak gireceği yönünde. Bu strateji her ne kadar bekle gör stratejisi olsa da Akıllı Saatlerde de yaşandığı gibi aslında pazara geç girmenin kullanıcı kaybına yol açabileceği de bir gerçek.

Konumuza dönecek olursak 2016 Sanal Gerçeklik yılı olarak anılacaktır. Sony Avrupa PlayStation 4 için Sanal Gerçeklik Gözlüğü olan PlayStation VR’ı satışa sundu. Kısa zamanda ülkemizde de göreceğimizi umduğumuz PlayStation VR ile PlayStation keyfi ise tavan yapacak gibi gözüküyor.

Sektörün Ağır Abisi: Oculus Rift

Sanal Gerçeklik ile ilgilenen ilk firmalardan birisi olan Oculus Firması Kickstarter Projesi ile başladığı Sanal Gerçeklik Hayatına bu sektörde ki tecrübesi ile Facebook’un dikkatini çekerek Facebook tarafından satın alındı

Bizzat Mark Zuckerberg tarafından Lanse edilen Oculus Rift Satış Fiyatı ile ağır eleştirilere maruz kalırken hala Sanal Gerçeklik denildiğinde hala ilk önce Oculus Rift geliyor.

Oculus Rift
Apple ilgisini belli ederde Samsung geride kalır mı? Tabi ki hayır Hatta Samsung çoktan 2. Jenerasyon Sanal Gerçeklik Gözlüğü olan Samsung Gear VR’ı piyasaya sürerek, Galaxy Serisi Akıllı Telefonlarını satışını yükseltmeye çalışıyor.

HTC Akıllı telefonlarından son zamanlarda beklediği ilgiyi bulamasa da aslında Sanal Gerçeklik Pazarında bir hayli iddialı. HTC Vive ile Sanal Gerçeklik Gözlüğü kavramını bir adım ileriye taşıyarak Hem kendi ekranını içinde barındırıyor hem de Dışarıda ki tehlikelere karşı dışarıyı gözetleyen kamerası ile kullanıcısını koruyor. Bunun yanı sıra avantaj olarak görülen bu donanım harikası Sanal Gerçeklik Gözlüğünü kullanmak için ise yine yüksek seviye donanıma sahip bir bilgisayar gereksinimi olması ise dezavantaj durumuna düşüyor.

Microsoft ise HoloLens adını verdiği Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Masaüstü Bilgisayar deneyimini bir adım ileriye taşıyarak baktığınız her yeri monitörünüz olarak kullanmanıza izin verirken 360 derecelik bir Masaüstü deneyimi vaat ediyor

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Yukarıda başlıca marka ve modellerini saydığımız Sanal Gerçeklik gözlükleri dediğimiz gibi Sanal gerçeklik deneyiminin en vazgeçilmez donanımı.

Bu Teknolojinin herkes ile tanışmasını isteyen Google herkesin evinde yapabileceği bir Google CardBoard tasarlayarak hem uygun fiyata piyasaya sunmuş durumda hem de isteyen isteyenlerin kolaylıkla kendi Sanal Gerçeklik gözlüğünü yapmasına olanak sağlıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüklerini aslında iki ana sınıfa ayırabilmek mümkün.

  • Üst Seviye sayılabilecek ve oyuncuların gözdesi olan Kendinden Ekranlı Sanal Gerçeklik Gözlükleri
  • Normal Seviye sayılabilecek; Harici ekrana ihtiyaç Duyulan Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Kendinden Ekranlı Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Bu Gözlükler Diğer Sanal Gözlüklere kıyasla biraz daha pahalı olup Kendinden ekranı sayesinde sadece oyunu Ekrana aktaracak bir donanıma ihtiyaç duymaktadır. Bu da Masaüstü bir PC ya da PlayStation 4 demek oluyor. Bu yüzden bu gözlüklerin hem kendisi pahalı hem de gerektirdiği Donanım pahalı oluyor. Bu sanal Gerçeklik gözlüklerine örnek verecek olursak başı çeken isimler arasında: Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR verilebilir.

HTC Vive
Harici ekrana ihtiyaç duyan Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Bu Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin içerisinde bir ekran olmadığı için hem uygun fiyatları ile kullanıcıları cezbediyor hem de herkesin kendi Akıllı telefonu ile kullanmasına olanak sağlıyor.Apple Store ve Google Play’de kendinize uygun Sanal Gerçeklik (VR) uygulamaları bulabilirsiniz.Bu sanal Gerçeklik gözlüklerine örnek verecek olursak: En ucuz alternatif olan Google CardBoard, Samsung Gear VR, LG VR ve piyasa da satılan onlarca OEM Sanal Gerçeklik gözlükleri

Google CardBoard
Sanal Gerçeklik Sektörü 3 Boyutlu televizyonlar gibi unutulup gider mi yoksa Piyasa da Tabletler gibi kendisine vazgeçilmez bir yer edinir mi bilinmez ama Nikon,Sony gibi üreticiler 360 derece fotoğraf ve video çekmenize olanak sağlayan donanımları üretmiş durumda. Gelecek ne getirir bilinmez ama sanal gerçekliğin daha çok yazılıp konuşulacağı kesin.Sizlerde bu gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Sanal Gerçeklik Savaşı başladı” üzerine 2 yorum

  1. Yaşar dedi ki:

    Şuan piyasada alınabilecek en iyi sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift diye düşünüyorum. Bende Google Cardboard var ilk aldığımda birçok uygulamayı denemiştim 🙂

  2. Tuncay dedi ki:

    Sanal Gerçeklik ilgimi çektiği için buradan takip ediyorum birde bu 360 derecelik kameralar hakkında makale yayınlarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.