Reklam Alanı
USB 3.1
Nedir? 1

USB 3.1 nedir?

USB 3.1 nedir?

USB 3.1, Microsoft’un işletim sistemi Windows 10 serisini çıkarmakla beraber hayatımıza girmiş olan USB’nin son serisidir. Şuan sadece ileri düzey bilgisayarlarda bulunuyor. Ancak normal masaüstü bilgisayarlara geleceği gün çok uzak değil gibi görünüyor.

Aynı zamanda USB 3.1‘ler USB Type-C diye adlandırılıyor.En büyük Avantajı da kendinden öncekiler gibi tek taraflı değil de her iki tarafında aynı yüzeye sahip olmasından dolayı ters çevrilebilir olmasıdır.USB 3.1 portuna her iki tarafı da takılabilir.

USB C
USB 3.0 serisinde veri aktarım hızı 4,80 Gbit/sn iken USB 3.1 veri aktarım hızı 10 Gbit/s’e çıkarıldı. Yaklaşık 2 kat hız artırılmış oldu. USB 2.0 a göre 20 kat arttığını düşünürsek hızımız 20 yılda aşırı çok arttığını görebilirsiniz.

USB 3.1 güç tasarrufunda da baya artış gözüküyor. Ayrıca batarya şarj süreleri kısalacak. Bu kadar hız, enerji tasarrufu vb. şeyler olunca bu teknolojiyi bütün firmaların kullanacağı düşünülüyor.

2015 te kullanılmayan başlanan USB 3.1 serisinin ne kadar sürede yayılacağı merak konusu.

USB’ler Değişiyor:Type-C,Peki eski cihazlar ne olacak?

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“USB 3.1 nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Hüseyin dedi ki:

    USB 3.1’in akıllı cihazlarda kullanılması gerekiyor gerçekten 3.0’a göre farkı çok iyi. Galaxy S7’de sanırım USB Type-C
    kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.