Reklam Alanı
Nasıl Yapılır? 0

Youtube İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Youtube İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO yani Search Engine Optimization, internet üzerinde yayınladığınız yazıların doğru kitlelere, öncelikli olarak ulaşması için yapılan ayarlamalardır. Bu ayarlamaları doğru şekilde yaptığınız takdirde yazılarınız arama motorlarında üst sıralarda çıkar. Youtube için SEO çalışması da bundan farklı bir çalışma değildir. Amaç yine insanların videolarınıza kolaylıkla ulaşmasıdır.

Sizde artık bir Youtuber iseniz ve Youtube ile para kazanmak istiyorsanız tabi ki videolarınızı ön plana çıkartmanız gerekmektedir. Youtube için SEO çalışması yapmak bazı kriterlerin iyi bir şekilde analiz edilmesi ile alakalıdır. Youtube’a eklediğiniz yeni bir video için videonun açıklama kısmında ve etiket kısmında amaca yönelik ve nokta atışı olarak seçebileceğiniz kelimeleri kullanmak her zaman için avantajlıdır. Bununla birlikte kişilerin yanlış yaptıkları davranışların başında ise videoları çok izlenen insanların isimlerini ya da video başlıklarını kendi videolarında kullanmak olmuştur. Bu size ziyaretçi kazandırmayacağı gibi sizin videonuza gelecek potansiyel izleyicileri de videonuzda kullandığınız ismin videolarına götürür.

Youtube son birkaç yıldır insanların videoların etiket kısmında kullanabilecekleri etiket sayısına sınırlama getirdi. Eskiden yüzlerce etiket yazılan bu kısma şu anda 15 ila 20 arasında etiket yazılmakta. Bu sayının değişken olmasının sebebi ise Youtube’un etiket kısmının kelime bazlı değil de harf bazlı olarak çalışması. Durum böyle olunca insanlarda farklı bir yöntem geliştirdiler. Youtube için SEO çalışmasının öneminin artması bu sefer insanların ekledikleri videoların açıklama kısımlarında etiketler kullanmalarına sebep oldu. Bu yöntem özellikle Google aramalarında kelimeler iyi seçildiğinde başarılı olan bir yöntem.

Video Bilgilerini Eksiksiz Doldurun

Youtube için SEO çalışması yaparken kullanılacak etiket ve video açıklamaları tek başına bir önem arz etmiyor. Önemli olan bir diğer konu da yayınladığınız videonun içeriği. Kaliteli çekilmiş, içerik olarak özgün ve en önemlisi insanlar tarafından izlenilebilecek videolar çekmek videolarınızın çok çabuk yayılmasına sebep olacaktır. Günümüzde Youtube videoları Facebook üzerinden de çok sık paylaşılmakta. Sosyal medya üzerinde yayınlanan herhangi bir video saniyeler içinde yüzbinlerce insana ulaşabilir.

Eğer sizin de Youtube kanalınızın dışında sosyal medya üzerinde başka hesaplarınız varsa çektiğiniz videoyu bu hesaplar üzerinden de paylaşmak Youtube için SEO çalışması olacaktır. Youtube kanalınızın düzenli bir şekilde olması, kapak ve profil resimlerinizin var olması. Hakkında bölümünün de videolarınızla ilgili bilgiler içermesi kanalınızın bilinirliğini arttırır. Youtube’un kendi içinde bir konu algoritması vardır. Kanalınızın açıklama kısmında çektiğiniz videoların hangi konular hakkında olduğunu belirtirseniz Youtube, videolarınızı konu olarak sizin kanalınıza yakın olan kanallardaki videoları izleyenlere öneri olarak gösterecektir.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.